Trudno wyobrazić sobie skomplikowane ciągi transportowe stworzone do przesyłu takich mediów jak gazy, ciecze czy ciała stałe bez odpowiednio dobranej armatury złącznej. Te niepozorne elementy pozwalają na łączenie ze sobą kolejnych części każdego rurociągu, a tym samym, pełnią niezwykle ważną funkcję w wielu zakładach przemysłowych. Co możemy zaliczyć do tego typu produktów? Czym kierować się przy ich wyborze?
Armatura złączna — co to jest i jakie elementy się do niej zalicza?
Armatura złączna to niezbędne wyposażenie podczas budowy instalacji transferu określonych mediów. Niewielkie elementy, które wchodzą w jej skład, montowane są między poszczególnymi odcinkami ciągów, dzięki czemu przesył może odbywać się w sposób ciągły bez obaw o wycieki.Armatura złączna okazuje się koniecznością nie tylko podczas łączenia ze sobą rur, lecz także węży i podłączania ich do gotowych instalacji. Wśród najczęściej spotykanych produktów zaliczanych do tej kategorii można wskazać:
- kolanka,
- redukcje,
- kołnierze – stałe / obrotowe,
- zaślepki,
- adaptery,
- króćce,
- wtyki,
- gniazda,
- złącza suchoodcinające,
- złącza zrywne,
- złącza kłowe
- nakrętki,
- uszczelki,
- łączniki,
- obejmy,
- zawory,
- przepustnice,
- wzierniki.
Tego typu produkty znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu w tym w zakładach chemicznych, spożywczych, hutniczych czy też energetycznych. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że aby mogły być z powodzeniem wykorzystywane w określonych branżach, powinny posiadać wymagane certyfikaty oraz atesty.
Jak wybrać odpowiednie elementy armatury złącznej?
Trzeba pamiętać o tym, że aby armatura złączna spełniała swoje funkcje, powinna być trwała. Nie może niszczyć się w wyniku uszkodzeń mechanicznych, ponieważ na to narażone są ciągi w wielu zakładach pracy. Co więcej, szczelność tego rodzaju produktów wpływa też na bezpieczeństwo pracowników znajdujących się na hali. Jeśli rurociąg poprowadzony jest na zewnątrz budynku, przed zakupem armatury złącznej trzeba upewnić się, że wykazuje ona odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, co także stanowi istotną kwestię dla ciągłości transportu.