23.02.2022

Do czego służą zawory zaporowo-zwrotne?

Zawory zaporowo-zwrotne są elementami specjalistycznej armatury wykorzystywanej do przesyłu różnych substancji. Tego typu zawory mają bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ pozwalają użytkownikowi na dowolne otwieranie i zamykanie strumienia czynników roboczych, tak aby uniemożliwić ruch wsteczny substancji. W tym celu zawory zaporowo-zwrotne wyposażone są w gładkie podtoczenie o walcowatym kształcie. Jest ono umiejscowione tuż za gwintem nakrętki, która ma na celu utrzymywanie kółka zaworu w odpowiednim miejscu na trzpieniu.

Gdzie wykorzystuje się zawory zaporowo-zwrotne?

Zawory zaporowo-zwrotne znajdują zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach, ponieważ znakomicie nadają się do mediów takich jak: woda, substancje o różnych stanach skupienia (gazowe i ciekłe) oraz pary wodnej. Zasadniczą funkcją zaworów zaporowo-zwrotnych jest ochrona rurociągów przez powrotem wymienionych czynników, zwanych fachowo roboczymi. Zalicza się do nich także różnego rodzaju paliwa, będąc pochodnymi ropy, a nawet słonej wody morskiej.

Jakie cechy zaworów zaporowo-zwrotnych są najistotniejsze?

Najbardziej istotne cechy zaworów zaporowo-zwrotnych, które należy brać pod uwagę przy zakupie podpowiedzą sprawdzeni dostawcy, który zadbają o najwyższą jakość armatury i zaworów. Muszą być one odporne na szkodliwe działanie: soli, wysokiej temperatury, substancji o różnym składzie chemicznym i stanie skupienia. Daje nam to gwarancje bezpiecznego i bezawaryjnego działania armatury przez długie lata. Dodatkowo mogą one mieć właściwości kwasoodporne lub nie, wszystko zależy od docelowego zastosowania. Wykonywane są zazwyczaj z materiałów nieulegających deformacji na skutek kontaktu z wysoką temperaturą. Klasycznym przykładem jest brąz, stal nierdzewna, mosiądz lub żeliwo. O szczegółowych wymaganiach i specyfikacji można się dowiedzieć więcej sięgając po dyrektywę 2014/68/UE. W Polsce wszystkie zawory zaworowo-zwrotne muszą być zgodne z wymaganiami normy PN-EN19.

Bezobsługowe monitorowanie taśm

Bezobsługowe monitorowanie taśm

Wywiad z Markiem Rochlitzki, Prezesem spółki M&MR Trading Polska Sp. z o.o., opublikowany...
M&MR Trading Polska Sp. z o.o. – od dzisiaj MMR Group Polska Sp. z o.o.

M&MR Trading Polska Sp. z o.o. – od dzisiaj MMR Group Polska Sp. z o.o.

Z dniem 24.08.2021 M&MR Trading Polska Sp. z o.o. zmieniła dotychczasową nazwę firmy na MMR Group Polska Sp. z o.o. Proces zmiany nazwy został połączony z rebrandingiem firmy.
Dyrektywa ciśnieniowa. Co to takiego?

Dyrektywa ciśnieniowa. Co to takiego?

Skontaktuj się z nami

    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA i podlega ona następującym warunkom Google: Polityka prywatności, Warunki usługi