W 2014 roku Unia Europejska stworzyła dyrektywę dotyczącą urządzeń ciśnieniowych. Dokument ten ma pomóc w uproszczeniu procesów wprowadzania na rynek określonych urządzeń. Jest to istotne szczególnie obecnie, gdy pojawia się wiele ofert odnoszących się do sprzętu bez oryginalnych certyfikatów. Każda osoba wykorzystująca lub dystrybuująca tego typu urządzenia powinna zapoznać się z nową dyrektywą ciśnieniową. Jakie przepisy są w niej zawarte?
Dyrektywa ws. urządzeń ciśnieniowych — o czym mówi?
W 1997 roku w Unii Europejskiej została wprowadzona dyrektywa ws. urządzeń ciśnieniowych. Z kolei 17 lat później zawarte w niej przepisy zostały zaktualizowane w dokumencie o numerze 2014/68/UE. Dotyczą one urządzeń ciśnieniowych, a także ich komponentów, które pracują przy najwyższym dopuszczalnym ciśnieniu przekraczającym 0,5 bara. Oprócz tego dyrektywa wprowadza nieco inne podejście do bezpieczeństwa. Odpowiedzialne za nie są teraz wszystkie podmioty gospodarcze, które biorą udział w łańcuchu dostaw, czyli dystrybutorzy, importerzy, producenci oraz ich przedstawiciele. Oprócz bezpieczeństwa są oni odpowiedzialni także za zgodność urządzeń i komponentów lub podzespołów, które są wprowadzane na rynek Unii Europejskiej.
Dyrektywa ustala także, że producent odpowiada za ocenę ryzyka tworzonych urządzeń. Trzeba jednak dodać, że wprowadzenie nowego dokumentu nie unieważniło wcześniej wydanych certyfikatów. Jeśli jednak chce się mieć pewność, że wykorzystywane urządzenie ciśnieniowe będzie przygotowane w taki sposób, aby spełniało wszystkie wymagania dyrektywy ciśnieniowej w brzmieniu z 2014 roku, trzeba postawić na sprawdzonych dostawców, zapewniających trwały i skuteczny sprzęt. Warto mieć też na uwadze, że określone urządzenia mogą podlegać nawet kilku aktom prawnym, co także należy sprawdzać przed wprowadzeniem określonych urządzeń na rynek.