31.12.2021

Rodzaje złączek pneumatycznych

W układach sprężonego powietrza jednym z najważniejszych elementów jest kompresor. Jego praca nie byłaby jednak możliwa bez podłączenia do niego przewodów, a do tego niezbędne są złączki pneumatyczne. Warto jednak zaznaczyć, że tego rodzaju elementy mogą być od siebie inne. Na tej podstawie wyróżnia się ich odmienne rodzaje. Jakie są najpopularniejsze?

Jakie rodzaje złączek pneumatycznych można wyróżnić?

Zwykle złączki pneumatyczne dzieli się na warianty:

  • wtykowe,
  • skręcane.

Największą popularnością cieszą się pierwsze z wymienionych. Jest to w dużej mierze związane z ich stosunkowo niską ceną, a także faktem, że można w tym przypadku wybierać między wieloma wariantami o różnych parametrach. Dzięki temu niezależnie od potrzeb klient znajduje wariant odpowiadający określonym oczekiwaniom. Co więcej, złączki pneumatyczne wtykowe pozwalają na szybkie odpięcie i ponowne przyłączenie kabla do instalacji, co w wielu przypadkach okazuje się przydatne. Niestety, w tym przypadku trzeba także pamiętać, że są one bardziej podatne na przypadkowe odpięcie przewodu.

Złączki pneumatyczne skręcane były wykorzystywane jeszcze przed wariantami wtykowymi. Wyróżniają się one możliwością bardzo stabilnego, a dzięki temu niemal bezawaryjnego przyłączenia przewodów do instalacji. Wszystko dzięki możliwości dodatkowego przykręcenia złączki za pomocą klucza. Tego rodzaju elementy wyróżnia również bardzo dobra szczelność, dlatego z powodzeniem są wykorzystywane też do przesyłu cieczy.

Złączki wtykowe czy skręcane — które wybrać? 

To, który rodzaj złączek pneumatycznych lepiej się sprawdzi, zależy przede wszystkim od potrzeb określonego przedsiębiorstwa. Pierwsze są wygodne w użyciu, a przy tym, można je nabyć w korzystnych cenach. Z kolei drugie świetnie sprawdzą się w miejscach, w których szczególnie istotna jest bezawaryjność. Oprócz rodzaju złączek pneumatycznych podczas ich wyboru warto też zwrócić uwagę na materiały, z jakich powstały oraz precyzję ich wykonania, bo od tego zależy ich trwałość oraz skuteczność.

Bezobsługowe monitorowanie taśm

Bezobsługowe monitorowanie taśm

Wywiad z Markiem Rochlitzki, Prezesem spółki M&MR Trading Polska Sp. z o.o., opublikowany...
M&MR Trading Polska Sp. z o.o. – od dzisiaj MMR Group Polska Sp. z o.o.

M&MR Trading Polska Sp. z o.o. – od dzisiaj MMR Group Polska Sp. z o.o.

Z dniem 24.08.2021 M&MR Trading Polska Sp. z o.o. zmieniła dotychczasową nazwę firmy na MMR Group Polska Sp. z o.o. Proces zmiany nazwy został połączony z rebrandingiem firmy.
Dyrektywa ciśnieniowa. Co to takiego?

Dyrektywa ciśnieniowa. Co to takiego?

Skontaktuj się z nami

    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA i podlega ona następującym warunkom Google: Polityka prywatności, Warunki usługi